ERP sistēma un jaunākās versijas nozīme

Mūsdienīga ERP sistēma un tās jauninājumi stiprina konkurētspēju. Šis ir apgalvojums, kam grūti nepiekrist, jo ERP jeb uzņēmuma resursu vadības risinājums ir gluži kā uzņēmuma centrālā nervu sistēma (runājot mūsu klienta Lidosta Rīga vārdiem), kas apvieno biznesam svarīgus procesus. Risinājums ļauj tos ērti pārvaldīt un sniedz aktuālāko informāciju par norisēm pārdošanā, piegādē, noliktavā, ražošanā un finanšu pārvaldībā. Ne mazāk svarīgi mūsdienu dinamiskajam dzīvesveidam – risinājums, kas izvietots mākoņos, nodrošina mobilitāti un neprasa IT iesaisti. Vieni no visbiežāk dzirdētajiem cēloņiem, kādēļ uzņēmumi izvēlas ERP sistēmu ir:

 1. pastāv vairākas savstarpēji nesaistītas sistēmas, kas kavē darbu;
 2. esošai sistēmai trūkst funkcionalitātes;
 3. novecojošas sistēmas vai tās versijas neatbalsta biznesa attīstību;
 4. arvien biežāk tiek pieļautas kļūdas, pārnesot datus, kopējot tos vai manuāli ievadot sistēmā;
 5. Excel darblapu ir pārāk daudz, tās ir viena ar otru nesaistītas un ar ierobežotu datu apstrādes kapacitāti.

Pasaulē atzītas pētījumu un konsultāciju aģentūras Mint Jutras pētījums apliecināja ERP sistēmas pozitīvo pienesumu biznesa procesu pārvaldībā. Rezultāti atklāja, ka 93% uzņēmumu ir apmierināti ar ERP sistēmas ieviešanu un uzskata to par veiksmīgu. 50% no aptaujātajiem atzina, ka sistēma uzlabojusi visus biznesa procesus. Pētījums parādīja, ka viennozīmīgs līderis ERP sistēmas izmantošanā pasaulē ir tieši ražotāji. Pamatoti, jo ERP sistēma pilnībā automatizē ražošanas plānošanu, prognozē un palīdz ietaupīt, ļaujot perfekti pārzināt pieejamos resursus. Aptaujāto vidū visbiežāk minētie ERP sistēmas ieguvumi bija: samazināts laiks rutīnas pienākumiem, uzlabota sadarbība starp nodaļām un centralizēta datu sistēma.

Pasaulē pieprasītākā ERP sistēma maziem un vidējiem uzņēmumiem ir Microsoft Dynamics 365 Business Central (iepriekš pazīstams kā Navision). Savukārt lieli ražošanas uzņēmumi parasti izvēlas Dynamics 365 Finance (AX). Lai kāda būtu ERP sistēmas izvēle, tā ir labākā dāvana uzņēmumam, iesākot jauno gadu. Tikpat apsveicams ir lēmums pāriet uz jaunāku un mūsdienīgāku sistēmas versiju ar uzlabotu funkcionalitāti un plašām integrācijas iespējām.

Vēlies uzzināt par ERP sistēmām un iespējai pāriet uz jaunāku versiju?

Sazināties
5 soļi veiksmīgai ERP izvēlei un ieviešanai uzņēmumā:
 1. Izveido komandu. Nokomplektē komandu no uzņēmuma darbiniekiem, lai būtu pārstāvēta katra uzņēmuma nodaļa gan vadības līmenī, gan tiešo izpildītāju līmenī. Jo plašākas būs komandas zināšanas, jo labāk varēsiet definēt prasības un novērtēt kā sistēmas un procesu izmaiņas ietekmēs uzņēmumu.
 2. Apkopo prasības. Komandas pirmais uzdevums būs novērtēt esošos procesus un noteikt, ko varētu uzlabot vai automatizēt, ieviešot ERP sistēmu. Nākamais uzdevums  – noteikt prioritātes, lai varētu nospraust sistēmas ieviešanas mērķus un ietvarus, bet noslēdzošais  –  prasību saraksta sagatavošana jaunajai ERP sistēmai.
 3. Nosaki budžetu. Pirms uzsākt sarunas ar piegādātājiem, jānosaka, kādus ieguldījumus ERP sistēmā uzņēmums var atļauties. Neaizmirsti, ka investīcijas veidosies no licenču iegādes vai nomas, ieviešanas darbiem un sistēmas uzturēšanas nāktonē. Ja netiek izvēlēts mākoņpakalpojums, jādomā arī par nepieciešamo infrastruktūru.
 4. Iepazīsti piedāvājumu. Pirms uzsāc iepazīties ar sistēmām, nepieciešams sagatavot jautājumus, uz kuriem vēlies saņemt atbildes sistēmas demonstrācijas laikā. Tas palīdzēs strukturēt demonstrācijas un būs vieglāk sistēmas salīdzināt. Nebaidies demonstrācijas laikā uzdot papildu jautājumus, ja kas nav saprotams.
 5. Izvēlies partneri. Dari to rūpīgi un novērtē, kāda ir viņa pieredze ar sistēmas ieviešanu līdzīgos uzņēmumos. Noskaidro, kāds būs ieviešanas process, vai uzņēmumam tiks sniegts pietiekams atbalsts visā ieviešanas laikā un pēc tās beigām.

Tas, ka ERP sistēma atvieglo darbu visiem uzņēmuma darbiniekiem, ir neapstrīdams fakts. Tā domā arī vairums pētījumu aģentūras Gartner aptaujāto respondentu. Piemēram, 71% no ERP sistēmas Business Central lietotājiem ieteiktu arī citiem uzņēmumiem to sākt izmantot sava biznesa pārvaldīšanā. 

Mūsdienīgai ERP sistēmai ir nozīme, gluži tāpat kā esošās sistēmas atjaunošana. Aprunājoties ar klientiem, kuri izmanto ERP sistēmu Dynamics 365 Business Central, visbiežāk dzirdamas bija tieši šādas atsauksmes:

 • lielisks risinājums, kas ļauj dalīties ar informāciju Teams, arī integrācija ar Shopify atvieglo pārdevēja darbu;
 • sistēma ar saprotamu interfeisu, kas ļauj optimizēt virkni darbu un padara uzņēmuma procesus vienotus;
 • jaunās funkcijas atvieglo darbu grāmatvedim un visiem, kuriem manuāls darbs atņem laiku un enerģiju stratēģiski svarīgākiem darbiem.

Ekspertu ieteikumi, skaidrojoši video un veiksmes stāsti par IT risinājumiem biznesa pārvaldībā. Piesakies e-pasta jaunumiem!