Datu migrācija ir viens no atslēgas posmiem pārejā uz jaunu grāmatvedības vai uzņēmumu resursu plānošanas (ERP) sistēmu. Šajā rakstā dalīšos savā pieredzē ar Dynamics 365 Business Central (Microsoft Dynamics NAV/Navision) ieviešanas projektiem, visdrīzāk, arī citu sistēmu ieviešanā nākas risināt līdzīgus jautājumus un saskarties ar tādām pašām problēmām vai, kā mūsdienās mēdz teikt – izaicinājumiem. Kā nodrošināt, lai datu migrācija nekļūst par cinīti, kas nogāž visu projekta vezumu? Vispirms, kas ir datu migrācija. Tas ir process datu pārnešanai no vecās sistēmas uz jauno.
Ko migrēt, un ko nemigrēt
Pirmkārt, jautājums par datu migrāciju nav atliekams uz brīdi, kad IT sistēmas palaišana jau ir deguna galā. Par datu migrāciju jādomā pašā projekta sākumā – laikā, kad tiek definētas jaunās sistēmas prasības. Tas ir īstais brīdis, kad pārrunāt ar sistēmas piegādātāju, kurus datus nepieciešams migrēt un kādā veidā tas tiks darīts. Jāsaprot arī, no kurienes un kādā veidā nepieciešamie dati tiks iegūti.
Pārejot uz jaunu sistēmu, nekādi nevarēs iztikt bez pamatdatiem, katalogiem, tādiem kā klientu saraksts, preču katalogs. Obligāti būs nepieciešami arī sākuma atlikumi brīdī, kad sāksiet darbu jaunajā sistēmā. Jāapsver, vai nav kādi atvērti dokumenti, piemēram, sistēmas palaišanas brīdī neizpildīti klientu pasūtījumi, kurus arī nepieciešams pārnest uz jauno sistēmu. Un tad ir vēsturiskie dati, par kuriem mans ieteikums būtu, ja vien ir iespējams, lai tie paliek, kur ir, – vecajā sistēmā. Tas saistīts gan ar datu apjomu, gan to kvalitāti, gan problēmām atkārtot vecās sistēmas veiktos aprēķinus jaunajā sistēmā, lai iegūtu vienādu rezultātu.
No vēsturisko datu migrācijas nevarēs izbēgt, ja šie dati nepieciešami tālākiem aprēķiniem. Tipisks piemērs ir darba algu vidējās izpeļņas aprēķins. Lai aprēķinātu vidējo izpeļņu, ir nepieciešami dati par pēdējiem sešiem mēnešiem un atsevišķos gadījumos vēl ilgāku laika periodu. Ja darbinieku skaits nav liels, iespējams, algu grāmatvedis pārejas posmā var veikt aprēķinus ārpus sistēmas, bet uzņēmumam ar lielu darbinieku skaitu noteikti jādomā par vēsturisko algu aprēķinu pārnešanu uz jauno sistēmu.
Kad un kādā secībā migrēt
Sastādot datu migrācijas kalendāro plānu, jāpadomā:
- kad dati ir nepieciešami saskaņā ar jaunās sistēmas ieviešanas plāniem,
- kad dati ir pieejami,
- kāds ir datu apjoms un cik laika būs nepieciešams to pārnešanai,
- kāda ir datu savstarpējā saistība.
Tie dati, kuri nemainās vai mainās minimāli, jāpārnes pirmie un pēc iespējas laicīgi. Sistēmas palaišanas brīdī tāpat būs gana daudz, ko darīt.
Ja dati pēc to pārnešanas uz jauno sistēmu vēl tiek mainīti un papildināti vecajā sistēmā, jādomā, kā atsekot izmaiņas un kādā veidā tās pārnest uz jauno sistēmu.