Par un ap Microsoft Dynamics risinājumiem un ne tikai

Vai tuvojas Dynamics NAV Windows klienta noriets?

Windows klients un tā noriets

Jau zināmu laiku sarunās ar kolēģiem pavīd jautājums, vai tuvojas Dynamics NAV Windows klienta noriets? Šis jautājums aktualizējas līdz ar katras jaunākās Dynamics NAV versijas iznākšanu. Ir acīmredzami, ka Microsoft mērķtiecīgi atvēl ievērojamus resursus Dynamics NAV Web klienta attīstīšanai. Ar katru versiju Web klients kļūst skaistāks, spējīgāks un raženāks. Vai tiešām tas liecina par Windows klienta norietu, un ko tas nozīmē gala lietotājam?

Windows klients
  • Instalācija uz datora
  • Nepieciešama Windows vide
Web klients
  • Web lapa
  • Nav obligāta Windows vide

Lai atbildētu uz šo jautājumu, der apskatīt globālo Microsoft stratēģiju. Tā rāda, ka šobrīd viss iet uz Cloud. Visapkārt tiek runāts par Dynamics 365, tiek radīti milzīgi Azure datu centri, lietošanai ir pieejams Office 365 u.tml. Bet kāpēc tas tā notiek? Atbilde ir vienkārša – tirgus pieprasa iespēju pirkt sistēmu kā pakalpojumu.

Uzņēmēji arvien retāk izvēlas iegādāties “dzelžus”, uz kuriem turēt savas biznesa sistēmas, un papildus maksāt par ikgadējiem atjauninājumiem. Savukārt, lai iegādātos sistēmu kā pakalpojumu, mūsdienās tai galvenokārt ir jābūt web bāzētai! Tas ir pašsaprotami, jo cilvēki šobrīd vēlas saņemt sistēmas sniegtās iespējas ne tikai izmantojot datoru, bet arī telefonu un planšeti. Ņemot vērā, ka web bāzēta sistēma nav jāinstalē uz ierīces, ļaujot to izmantot dažādās platformās, tā ir pieejama no jebkuras ierīces, jebkurā vietā. Lūk, parādās brīvība, ko šobrīd pieprasa tirgus un kuru Microsoft arī cenšas sniegt.

Vide, kas pieprasa pārmaiņas, jeb tirgus paplašināšana

Dynamics NAV Web klients salīdzinājumā ar Windows klientu ļauj sistēmu izmantot ievērojami plašākam klientu lokam. Ņemot vērā, ka sistēmu uzinstalēt, piemēram, uz Linux vai iOS operētājsistēmām nav iespējams (vismaz oficiāli, nodrošinot ērtu, ātru un pilnvērtīgu sistēmas lietošanu), Microsoft zaudē lielu tirgus daļu. Savukārt Web klients neparedz jebkādus ierobežojumus operētājsistēmas izvēlē. Līdz ar to, lai, piemēram, iOS lietotājs varētu ērti un visaptveroši lietot sistēmu, vislabākais variants ir to darīt caur web.

Šie faktori veido Microsoft “web-orientēto” stratēģiju. Kā tā ir attīstījusies laika gaitā? Dynamics NAV, kā pirmajam no Dynamics produktiem, Web klientu izlaida jau 2013. gadā līdz ar Dynamics NAV 2013 versiju. Toreiz Web klients nebija parocīgi lietojams daudzo kļūdu paziņojumu, ātrdarbības problēmu un ierobežotās funkcionalitātes dēļ. Pēc šīs versijas iznāca Dynamics NAV 2015 un Dynamics NAV 2016, kurā Web klients ir stabils, ar pilnu funkcionalitāti, ātri strādājošs un ar novērstām sistēmas kļūdām. Faktiski triju gadu laikā Microsoft ir spējis izveidot labi, ātri un uzticami strādājošu Web bāzētu biznesa vadības sistēmu.

Windows klients pret Web klientu: šī brīža ierobežojumi

Dynamics NAV Web klients ir attīstījies tik ļoti, ka šobrīd ir novērsti visi lielākie ierobežojumi, kuri pastāvēja iepriekš attiecībā pret Windows klientu. Daži gan joprojām pastāv. Pēc manām domām, lielākais ierobežojums Web klientam parādās brīdī, kad lietotājam ir nepieciešams ļoti ātri veikt operatīvās darbības. Tas notiek tehnoloģijas īpatnību dēļ. Tieši tāpat kā jebkurai web formai – lietotājs ievada datus, sistēma online režīmā atjaunina informāciju, un tajā brīdī palēninās sistēmas darbība, kamēr attiecīgā lapa ielādējas. Piemēram, auto biznesā šāds lietotājs varētu būt servisa pieņēmējs, kurš apstrādā lielu apjomu ienākošo zvanu, formē pieteikumus un ieplāno pieņemšanas laikus pie speciālistiem. Līdz ar to, ja lietotājam ikdienā ir nepieciešams veikt nepārtrauktu un ātru datu ievadi sistēmā, labāk izvēlēties Windows klientu.

Vēl viens vērā ņemams ierobežojums saistīts ar integrācijām ar citām iekārtām (hardware). Tas skaidrojams ar Web klienta (kā web lapas) uzbūves tehnoloģiju. Lai izveidotu šo integrāciju, tehniski ir jāveic ilgāks un sarežģītāks darbs, lai, piemēram, nokonfigurētu komponentes, kas ļautu veikt datu apmaiņu.

Viens no daudz apspriestiem trūkumiem Dynamics NAV Web klientam ir departamentu neesamība. Savukārt tie ievērojami atvieglo darbu grāmatvežiem, ļaujot ātrāk pārslēgties starp dažādiem departamentiem. Web klientā šie departamenti ir jāmeklē manuāli, ierakstot interesējošā departamenta nosaukumu meklēšanas laukā.

Kā vēl viens ierobežojums Web klientam jāmin arī limitācijas atrādāmo simbolu skaitam laukos (maksimāli tie ir 20 simboli). Windows klientā šādas limitācijas nav un šos laukus var manuāli, līdzīgi kā Excel programmā, pavilkt platākus, bet Web klientā to izdarīt nav iespējams. Tomēr ar papildu programmēšanas darbiem arī Web klientā ir iespējams paplašināt lauka platumu.

Web klienta lietošanai obligāti nepieciešams internets. Nē, nav!

Lai lietotu Dynamics NAV Web klientu, nav obligāti nepieciešams interneta pieslēgums. Bet, ja lietotājs vēlas strādāt ar sistēmu ārpus biroja, tad internets ir vajadzīgs jebkurā gadījumā, arī Windows klientam. Savukārt organizācijas iekšējā tīklā sistēmu neatkarīgi, vai tiek izmantots Windows klients vai Web klients, var lietot arī bez interneta pieslēguma. Protams, Web klients pirms tam ir attiecīgi jānokonfigurē.

Principā ir tā – ja sistēma tiek lietota ārpus biroja un lietotājam ir pieejams internets, tad lietot var kā Windows klientu, tā Web klientu. Ja interneta pieslēguma nav, tad nevar lietot ne vienu, ne otru. Savukārt organizācijas iekšienē interneta pieejamība neietekmē piekļuvi pie sistēmas nevienam no klientiem.

Iegāde. Kas izdevīgāks?

Iegādājoties sistēmu, nav nozīmes, kādu klientu lietotājs izvēlas lietot. Saņemot risinājumu, lietotājs iegūst gan Windows, gan Web klientu. Darbinieks pats izvēlās, kuru klientu lietot ikdienas darbā. Ierasta prakse ir lietot Windows klientu, atrodoties birojā, savukārt Web klientu, strādājot ārpus darba vietas. Izvēlētais klienta veids arī nekādā veidā neietekmē ne licencēšanas politiku, ne iegādes cenas. Bet, jāņem vērā, ka ieviešanas cenas Web klientam būs zemākas!

Jau etapā, kad vēl tikai piegādājam klientiem sistēmas izmēģinājuma versijas, ik pa laikam saskaramies ar šādu problēmu – nosūtot klientam gan Windows klienta instalācijas informāciju, gan Web klienta piekļuves informāciju, klients savā pusē mēģina uzinstalēt Windows klientu, bet kaut kas neuzinstalējas. Kāpēc? Kaut kas neatbilst Windows versijās. Problēmas ar reģionālajiem uzstādījumiem. Vai rodas vēl kādas citas neatbilstības. Savukārt, lai uzsāktu darbu Web klientā, lietotājam pietiek uzspiest uz izsniegtās saites un ievadīt paroli.

Windows klients ir fiziska instalācija, kas pieprasa veikt noteiktas procedūras un sasniegt tehniskās atbilstības, lai lietotājs varētu sākt lietot sistēmu. Kamēr Web klientam pietiek ar vietnes ielādēšanu interneta pārlūka logā, ko neietekmē, piemēram, uz datora esošās operētājsistēmas vecums.

Šī pati veicamo procesu sarežģītības un nepieciešamības attiecība saglabājas arī sistēmas ieviešanā un atjauninājumu uzlikšanā ikdienas darbā. No sistēmas administrēšanas puses Windows klientu ieviest un uzturēt ir dārgāk nekā Web klientu, jo nav nepieciešams tehniskajam cilvēkam fiziski atrasties pie katra datora, lai uzinstalētu programmu vai uzliktu atjauninājumus. Tas ir obligāts priekšnoteikums Windows klienta gadījumā. Web klientam, piemēram, atjauninājumus ir iespējams veikt centralizēti, vienlaicīgi visiem sistēmas lietotājiem.

Web klienta saskarne ir vizuāli pievilcīgāka

Vizuāli Dynamics NAV Web klienta saskarne ir skaistāka, izteiksmīgāka un krāsaināka nekā Windows klienta saskarne. Kāpēc tā? Visam pamatā ir atšķirīgās tehnoloģijas, uz kurām katrs no klientiem būvēts. Web vide pieļauj plašākas variācijas datu attēlojumam, nekā to spēj piedāvāt Windows vide. Līdz ar to, piemēram, Dynamics NAV 2017. versijā Web klientā jau ir pieejamas dažas datu attēlošanas iespējas, kuras Windows klientā nebūs pieejamas.

Vai tiešām Windows klientu var uzskatīt par mirušu?

Šobrīd Windows klientu lieto visi un bez tā īsti iztikt nevar. Līdz ar to, vadoties pēc šodienas situācijas, es atbildētu, ka nē. Bet viennozīmīgi šobrīd tiek sperti pirmie soļi tā virzienā. Dynamics NAV Web klients tiek virzīts uz to, lai to padarītu par funkcionāli bagātāku, piemēram, nodrošinot dažādu ārpus sistēmas radītu funkcionalitāšu vienkāršu iekļaušanu produktā. Piemēram, Elva DMS risinājumā grafiskais plānotājs ir veidots Javascript un iekļauts sistēmā. Mums kā izstrādātājiem viegli un ērti! Esmu pārliecināts, ka agrāk vai vēlāk Microsoft atrisinās arī citas iepriekš minētās Web klienta nepilnības.

Formulējot atbildi par Windows klienta nākotni, der paturēt prātā, ka Microsoft jaunākajam biznesa risinājumu saimes produktam, Dynamics 365, Windows klienta kā tāda nav. Ir pieejams tikai Web klients. Bet par šo tēmu plašāk citreiz.

Galvenās atziņas

  • Vide pieprasa pārmaiņas – izdzīvos web bāzētas sistēmas
  • Biznesa risinājumu pasaulē viss iet uz to, lai lietotājam, uzsākot darbu ar sistēmu, nebūtu jāveic jebkādas instalācijas
  • Web klientam vari pieslēgties no jebkura datora, nepieciešams zināt tikai piekļuves saiti un paroli
  • Bieži sastopama situācija, ka organizācijā daļa darbinieku lieto Web, daļa lieto Windows klientu
  • Plašāka funkcionalitāte joprojām ir Windows klientā, bet paredzams, ka tas mainīsies
Avatar

Starptautiskās tirdzniecības vadītājs

Mana aizraušanās ir mans darbs. Tas vienmēr ir bijis saistīts ar labāko risinājumu piemeklēšanu un piedāvāšanu klientam, viņa vēlmju apmierināšanai. Pēdējos 10 gadus esmu specializējies starptautiskos Microsoft IT projektos, kas, pārsvarā, saistīti ar auto nozari. Esmu pārliecināts, ka labākie rezultāti projektos sasniedzami ar patiesu interesi par klientu, zināšanām par nozari un labas kvalitātes produktu.