Par un ap Microsoft Dynamics risinājumiem un ne tikai

Algu aprēķins 2018. gadā – kas jāzina grāmatvedim?

Algu aprēķins 2018 titulbilde

2018. gada 1. janvārī stāsies spēkā izmaiņas likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli. Uzņēmumi, kuri līdz šim algas rēķināja individuāli izstrādātās programmās vai arī sistēmās, kuru izstrādātāji nenodrošina to atbilstību likumdošanas izmaiņām, jau pieņēmuši lēmumu mainīt algu aprēķina programmu. Pārējiem uzņēmumiem arvien aktuālāks kļūs jautājums, vai viņu izmantotais algu aprēķina risinājums tiks pielāgots likumdošanā paredzētajām izmaiņām.

Apskatīsim, kādas izmaiņas ir jāņem vērā, pielāgojot algu aprēķina programmu, lai grāmatvedības darbi 2018. gadā norisinātos bez liekām grūtībām un aizķeršanās.

Progresīvais nodoklis

Algu aprēķins 2018 - progresīvais nodoklis
  • Algas nodokļa likme mēneša bruto ienākumam līdz 1667 EUR, ja ir iesniegta nodokļa grāmatiņa – 20%.
  • Algas nodokļa likme mēneša bruto ienākuma daļai, kas pārsniedz 1667 EUR23%.
  • Ja nodokļa maksātājs darba devējam nebūs iesniedzis algas nodokļa grāmatiņu, algota darba bruto ienākumam būs jāpiemēro likme 23 % apmērā.
  • Ja nodokļa maksātājs ir persona, uz kuru attiecas citas valsts sociālās apdrošināšanas sistēma, un tā gūtais algota darba bruto ienākums mēnesī pārsniegs 4583 EUR mēnesī, ienākuma izmaksātājam pārsniegumam jāpiemēro IIN likme 31,4 % apmērā.

Neapliekamais minimums

Algu aprēķins 2018 - neapliekamais minimums

Tāpat jaunā nodokļu reforma paredz, ka visiem, kuriem ienākumi mēnesī nepārsniegs minimālo darba algu (430 EUR, sākot no 2018. gada 1. janvāra), neapliekamais minimums būs 200 EUR, pakāpeniski sasniedzot 250 EUR 2020. gadā. Ja ienākumi par iepriekšējiem periodiem bijuši lielāki kā 430 EUR, tad VID neapliekamo minimumu aprēķinās proporcionāli iepriekš gūtajiem ienākumiem. Bruto ienākumiem virs 1000 EUR neapliekamo minimumu 2018. gadā nepiemēros.

Taksācijas gada laikā ienākuma gūšanas vietā, kur iesniegta darba ņēmēja algas nodokļa grāmatiņa, darba ņēmējam jāpiemēro VID prognozētais mēneša neapliekamais minimums. Informāciju par darba ņēmējam piemērojamo VID prognozēto mēneša neapliekamo minimumu, darba devējam paziņos katru gadu līdz 1. janvārim un līdz 1. augustam Elektroniskās deklarēšanās sistēmā.

Diferencēto neapliekamo minimumu noteiks Valsts ieņēmumu dienests un to paziņos uzņēmumam, kas to piemēros.

Autoratlīdzību līgumi

Algu aprēķins 2018 - sociālais nodoklis

Sākot ar nākamo gadu, darba devējiem būs jāmaksā sociālais nodoklis 5% apmērā par tām personām, ar kurām ir noslēgts autoratlīdzības līgums. Izņēmums būs tajos gadījumos, kad autoratlīdzības līgums būs noslēgts ar pensionāru vai ar I un II grupas invalīdu.

Vai Microsoft Dynamics sistēmas tiks piemērotas jaunajām izmaiņām?

Microsoft Dynamics lietotāji var rēķināties ar to, ka Elva Baltic algu aprēķina un personāla pārvaldības risinājums gan Dynamics NAV, gan Dynamics AX sistēmās tiks pielāgots, lai algu aprēķināšana būtu iespējama atbilstoši likumdošanas izmaiņām.

Uzņēmumiem, kuri izmanto citu piegādātāju izstrādātos algu aprēķina risinājumus, iesakām vērsties pie saviem sistēmas izstrādātājiem vai uzturētājiem un noskaidrot pielāgošanas izmaksas. Gadījumos, kad sistēmas izstrādātājs vai uzturētājs ir pieņēmis lēmumu neveikt izmaiņas, lai klientiem varētu nodrošināt algu aprēķinu atbilstoši likumdošanas izmaiņām – jums nāksies pieņemt lēmumu par sistēmas maiņu.

Ja vēlaties uzzināt vairāk par Elva Baltic algu aprēķina un personāla uzskaites risinājumiem, aicinu Jūs pieteikties bezmaksas klātienes konsultācijai!

Ilze Ošiņa

Biznesa risinājumu konsultante

Esmu pārdošanas profesionāle ar vairāk kā 15+ gadu pieredzi dažādu IT sistēmu un risinājumu pārdošanā. Liels uzsvars ir bijis uz pārdošanas automatizācijas, mārketinga, klientu attiecību, uzņēmuma resursu pārvaldības, algu aprēķina, personāla pārvaldības un dokumentu vadības sistēmu pārdošanu. Esmu vadījusi pārdošanas automatizācijas sistēmas ieviešanas projektus vairākos vairumtirdzniecības un ražošanas uzņēmumos un piedalījusies vairāku merčendaizinga sistēmu ieviešanas un izstrādes projektos. Ja šodien man vajadzētu izvēlēties platformu biznesa un klientu attiecību vadībai, es pilnīgi noteikti izvēlētos Microsoft Dynamics 365.

LinkedIn